Segedín
… alias segedínský guláš. Zda a proč dostal pokrm, který jsem donedávna považoval za alchymii, jméno po maďarském městě, není asi úplně pro účel vaření důležité vědět. To důležité totiž je, že o nic tak hrozného se nejedná a zvládne jej krok za krokem opravdu úplně každý.
Na přípravu budeme potřebovat:
2 větší cibule
1 balení bílého kysaného zelí
500 – 600g vepřové plece
sůl
1 lžičku kmínu
2 lžičky gulášového koření
2 lžičky červené sladké papriky
2 l vývaru, popřípadě 2 l vody a 3 bujony
3 vrchovaté lžíce hladké mouky
olej nebo kousek sádla
a jako přílohu houskový knedlík
Jdeme na přípravu před vařením:
Cibule si oloupeme a nakrájíme najemno.
Maso si nakrájíme na kostičky.
Zelí si důkladně propláchneme studenou vodou, aby ho zbavila přílišné kyselosti a necháme okapat. Pozor si musíme dát na některá zelí, která jsou krouhaná na příliš dlouhá vlákna, ta je nutné zkrátit.
Pokud nemáme připravený vývar a nechce se nám jej vařit, zjednodušení kuchařinek tkví v rozpuštění patřičného množství bujonu v horké vodě.
A pokud máme přípravu hotovou, jde se vařit:
V hrnci na trošce rozpáleného oleje nebo sádla osmahneme nakrájenou cibuli do zlatova, nikoliv do tmavě hněda.
Přidáme papriku, promícháme a ihned přidáváme maso. Opět promícháme a necháme ze všech stran orestovat. Maso by nemělo být na svém povrchu růžové.
Máme-li maso orestované, hrnec přiklopíme a nyní necháme dusit. Maso nám začne pouštět šťávu. To celé by mělo trvat asi 5 minut.
Nyní osolíme, přidáme kmín, gulášové koření a důkladně promícháme a ještě zhruba půl minutky necháme restovat.
Poté do hrnce dáme zelí a rychle promícháme s masem.
Do hrnce opatrně nalijeme 1,5 litru vývaru, popřípadě stejné množství připraveného bujonu s vodou, promícháme a přiklopíme. Zbytek si ponecháme pro případnou potřebu dolití, neboť se nám z hrnce bude pomalu odvářet.
Vaříme do změknutí masa i zelí, v tlakovém hrnci cca 25 minut, v normálním to bude o něco déle.
Máme-li maso i zelí měkké, v hrnku si rozmícháme hladkou mouku s vodou a tuto směs opatrně vmícháme do guláše. Ta nám jej zahustí. Společně ještě chvíli povaříme a dle chutí a potřeb ještě dochutíme, avšak uvedené množství by na 1 až 1,5 litru guláše mělo bohatě stačit.
Tak vidíte, jak jednoduché to je. Podáváme s houskovým knedlíkem a máme radost, že k takovým tradičním jídlům si nacházejí cestu i naše děti. Tak tedy dobrou chuť.